1)ÇOCUK BAKICILIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK
Evet hanımlar; en klasik iş fikirlerinden biriyle karşınızdayız…:) Aslında derinlemesine inceleyecek olursak çocuk bakıcılığı yapmak;
az önce sistemin bir kusuru olarak bahsettiğim durumu lehinize çevirmektir…:) Yani; çocuklarıyla ilgilenemeyecek kadar meşgul olan ailelerin çocuklarına,
ihtiyaç duydukları sevgi ve şefkati göstererek gelir elde edebilirsiniz, bu kadar…

Eksi yönlerinden en dikkat edilmesi gerekeni de; ek gelir imkanlarından biri olmasına rağmen çocuk bakıcılığının neredeyse bütün gününüzü alacak olmasıdır.
Burada sizi kurtaracak olan bir yol vardır: Çocuğa kendi evinizde bakmanız…
Ama maalesef bebeklerine-çocuklarına bakıcı arayan ailelerin çoğu; bakıcılığın kendi evlerinde yapılmasını istemektedir.
Ya da kreşleri tercih etmektedir. Yani; bu şartı lehinize sonuçlandırmak için biraz yakın çevrenizi devreye sokmanız gerekebilir.

En önemli artısı ise; diğer ek gelir imkanlarına göre çok daha fazla para kazandıran bir meslek olmasıdır.
Biraz sonra inceleyeceğimiz iş fikirleri 300-500 TL kazandırıyorsa; çocuk bakıcılığında en az 1000 TL kazanmanız mümkündür.

Tabii sahip olmanız gereken çok önemli bir meziyet de; sıcakkanlı ve çocuklara ulaşabilen biri olmanızdır.

 

2)İNTERNETTEN MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK
Ev hanımlarına ek gelir getiren işler arasında belki de en az yoranı makale yazarlığıdır. Özellikle son yıllarda internetin sadece kullanılmasından öte; web sitesi veya blog sahibi olma; internetten para kazanma gibi iş fikirlerinin yaygınlaşmasıyla beraber makale yazarlığı yaparak para kazanmak da popülerleşmiştir.

“Ben ne anlarım internetten, ne anlarım makale yazmaktan.” diye kara kara düşünmeyin hemen..:)
Gerçekten de çok basit bir iştir ve her gün 4 saatinizi ayırarak en az 500 TL kazanmanız mümkündür.

Daha önceki yazılarımızda internetten makale yazma sisteminin işleyişinden bahsetsek de özet dinlemek isteyenler için tekrar edelim:
Size makale siparişi veren kişinin isteklerine göre belirli uzunlukta ve belirli kelime grupları yazının içinde geçecek şekilde; asla kopyala-yapıştır yapmadan,
kendi cümlelerinizle bir makale yazarsınız. Kelime başı ücret aldığınız bu seçenekte; paranız da banka hesabınıza tıkır tıkır yatırılır.

Ek gelir elde etmek; para kazanmak benim için önemli; ama rahatlığım da bir o kadar önemli diyenler için çok uygun bir iş fikridir.

3)EVDE YEMEK, SÜS EŞYASI, VB. ŞEYLER YAPARAK PARA KAZANMAK
Yine klasik ek gelir fikirlerinden biri… Ayrıca ev hanımlarının uzmanlık alanı…:) Dolayısıyla o kadar da fazla zorluk çekmezsiniz.
Belki sizi uğraştıracak tek kısın; bu şekilde gelir elde edebileceğiniz bir işi bulmanız ve iş vereninizin de güvenilir olmasıdır.
Ama işvereniniz olmak zorunda değil; kendi başınıza da bu şekilde gelir arttırabilirsiniz.

Sahillerde, otobüs duraklarıda veya çeşitli kalabalık meydanlarda ev yemekleri satan tezgahlar görmüşsünüzdür.
Buralarda ıslak kekten tutun da böreğe, kısıra kadar birçok el emeği, göz nuru gıda satılır ve özellikle çalışan kesim tarafından yoğun ilgi görür.
Bir düşünün; adam sabah sabah 2 tane poğaçayı mı yiyecek, sizin sağlıklı ev yemeklerinizi mi?…
Tezgahı ben açmakla uğraşamam diye düşünüyorsanız bile en azından herhangi bir satıcıyla anlaşarak ona teslimat yapabilir ve siz de komisyonunuzu alabilirsiniz.

Süs eşyası el işi, örgü gibi iş fikirlerinde de aynı yöntemleri uygulayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

4) -KİTAP SATARAK PARA KAZANMAK
Son derece yeni; ama değil ek gelir elde etmek, zengin olma şansınızın dahi bulunduğu bir alandır e-kitap yazarlığı…
Uygulama mağazalarının kullanım kolaylığı ve ürününüzü ucuzdan satmanıza imkan vermesi sayesinde; hobi olarak yazdığınız basit bir masal kitabından bile geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Bu fikri uygulamanız için biraz romanlarla, kitaplarla aranızın iyi olması elbette bir avantaj sağlayacaktır.
Ama kesinlikle böyle bir zorunluluk yoktur. Para kazandırma potansiyeli yüksek bir konuda; deneme amaçlı 30-40 sayfalık bir deneme yapın.
Bu amatörce ve başlangıç seviyesi çalışmanızda bile en azından 2 faturanızı ödeyecek kadar gelir elde edebileceğinize eminim…::D

En önemlisi de; hafifliği, yorucu olmaması, rahat ve özgür bir iş olması yönünden makale yazarlığıyla kapışacak bir iş fikri olmasıdır.

E-kitap yazmanın maddiyat dışında manevi bir faydasına da değinmek istiyorum: İnsanların sürekli meşgul olduğu,
herkesin dünyayı kurtarıyormuşçasına koşturduğu, akıllı telefonlarımıza bakımdan 10 dakika bile muhabbet edemediğimiz bir çağda;
yazmak en büyük terapidir dostlar… İçinizden ne geliyorsa yazın; daha sonra isteseniz de bırakamayacaksınız o dert arkadaşınızı…:)

5)YOUTUBE’DA VİDEO YAYINLAYARAK PARA KAZANMAK
Tamam; itiraf etmek gerekirse ev hanımlarına ek gelir fikirleri arasında belki de en çetrefillisi ve en uzun soluklusu budur.
Ama düzenli olarak ilgilenmeniz ve bıkmamanız halinde; ileride size lafın gelişi değil,
gerçekten de oturduğunuz yerden para kazandırabilecek bir iş fikridir. Yani; eşiniz duymasın ama diyeceğim o ki;
ek gelir diye başladığınız bu işle evi geçindirmeniz bile mümkündür..:D

Peki nasıl olacak bu iş?… Yetenekli olduğunuz bir alan düşünün. Yemek tarifi mi? Süs eşyası yapımı mı? Çocuk bakımı mı yoksa moda mı?…
Bunlarla ilgili “… nasıl yapılır?” formatında öğretici videolar hazırlayabilirsiniz. Görüş ve fikir belirten, tartışmaya açık yayınlar da yapabilirsiniz.

Para kazanacağınız alan ise çoğunlukla aldığınız reklamlar aracılığıyla olacaktır. “Bırak kardeşim ya sen de!..” diyerek hala inanmayanlardan mısınız?..
Kanıt mı istiyorsunuz?.. Buyrun girin Youtube’a; DC Toys Collectors kanalını bulun. Oyuncak kutuları açmaktan,
bunları çocuklara göstermekten başka hiçbir şeyin yapılmadığı videolar göreceksiniz.
İşte arkadaşlar; bu kanalın sahibi 10 milyon dolardan fazla kazandı ve zevkle parasının sefasını sürüyor!… Ek gelir mi? Alın size ek gelir!….:D

Gördüğünüz gibi hanımlar.. Ev hanımlarına ek gelir sağlayacak iş fikirlerinin hepsi de az olsun çok olsun para kazandıracak cinstendir.
Hangisinin size daha uygun olduğu ise sizin vereceğiniz karar. Sonraki ek gelir yazılarımızda görüşmek üzere; hoşça kalın…)