Bir bayanın perineal bölgesinde Belirgin ve Rahatsız edici Kaşınma varsa, vajinal akıntının rengi ve dokusu değişmişse, vakit vakit yanma hissi varsa,
o vakit bu durumun Sebeplerini bulmak amacıyla Uzman bir jinekologa gitmesi Şarttır. Vajina bölgesinde yanma nedir? Vajina da yanma hissi sebebi nedendir? Tedavisi var mı?
Tehlikeli midir? Ayrıntılı olarak bu konuyu yakından inceleyelim.

 

Sık Görülen Sorunlar
Kadınların en sık denk geldiği problemler alttakilerdir:

 • Vajinada kaşıntı
  Vajinada yanma
  Vajinal akıntı
  Kızarıklık
  Yukarıda gösterilen problemler bazı durumlarda bir arada, bazı durumlarda ise ayrılıkta görülebilir. Her iki halde Kadınlar eksper hekime görünmelidir.Vajinada Yanma Hissi Neden Olur?

Vajinada Yanma Hissi Hastalığa İşaret mi?
Vajinada yanma hissi değişik namacıylalerden kaynaklanmaktadır. Bunlardan en sık görüleni hijyen bozukluğudur.
İç çamaşırların yıkanmasında sarfedilen deterjanlar bile yanma hissine namacıyla olabilir. Vajinada yanma hissi alttaki problemlerden da kaynaklı meydana çıkabilir:

 • Kullanılan tertemiz pedler ve tamponlar
  İç çamaşırı kumaşı
  temizlik ürünleri (sabun, krem, ağda, epilasyon)
  stres
  Farklı hastalıklar süreyi sarfedilen ilaçlar (antibiotikler)
  cinsel korunma ürünleri ve kremleri
  mantar
  sperm tahrişi, enfeksiyon

  Vajinal yanma genellikle enfeksiyon probleminin olduğuna işaret eder. Sorunun başlama ve süresine göre yanma namacıylaleri değişik olabilir.
  Her Kadın bu halle karşılaşabilir, bozukluğu göz ardı etmek olmaz.

Doğumdan sonra ya da emzirme döneminde Kadın organizmasında hormonal değişiklıklar yaşandığı amacıyla vajinal yanma bozukluğu da yaşanabilir.
Bu problem kısa sürede tedavi edilebilir ya da ona sebep olan problem Sonlandırılabilir. Unutmamalıyızki ki, her vajinal yanma alerji ya da mantar namacıylai ile meydana çıkmaz.
Jinekolog doğrulusunda koyulan doğru tespit yardımıyla yanma hissi geçebilir. Hafif vajinal yanma süreyi kaynatılmış papatya suyu ile yıkanmak sizi rahatlatabilir.