Mastürbasyon Kişinin Kendi başına yaşamayı seçtiği ve partnerine gereksinim duymadığı, isteyerek ve kendi kendilerine gerçekleştirdikleri r cinsel eylemdir.
Bazen bedensel gereksinimların karşılanmasına sebep olurken uzun vadede ve sık sık müracat edilen bir teknik olması halunda birtakım bedensel ve ruhsal zararların doğmasına namacıyla olabilir.
Yararları bulunduğu kadar zararlarının olması da söz konusudur. Sıklıkla mastürbasyon yapan insanların yaşadığı sağlık yönlü sorunlar bu zararların başında gelir.
Bunların Başa Gelmemesi amacıyla Çok Bilinçli ve şuurlu olmak ve ilgili davranmak önemlidir.

Mastürbasyon ve Partner Sorunu
Eğer bir partneriniz olmasına rağmen tekrarde tek başına kalmak ve mastürbasyon gerçekleştirme istiyorsanız birtakım problemlerin kapınızı çalma vakiti yaklaşmaktadır.
Karşı cinse olan ilgi, arzu ve tutku azalmasına neden olabilecek bir tesir oluşmasının yüksek olasılık bulunduğundan ötürü partneriniz ile bunu konuşmanız gerekebilir.
Dahası profesyonel derecede destek almanız da gerekebilir.
Psikolojiniz de sağlığınızın bir parçasını oluşturduğundan ötürü partneriniz varken mastürbasyon yapma gereksinimi bir grup psikolojik problemlerin varlığına işaret olabilir.
Bundan ötürü sağlığınızın bozulmaması adına bu ayrıntıya ilgi etmek şarttır.

Zararları Nelerdir?
Çok çok mastürbasyon yapma yoluna giden erkeklerin bir vakit sonra erken boşalma bozukluğu hayat sürdürdükleri saptanmıştır.
Erken boşalma bir hastalık olarak değerlendirilen ve partnerinizin mutsuzluğuna namacıyla olacak bir olma olsılığıni unutmamanız önemlidir.
Yine orantısız mastürbasyon bireyin zayıflamasına namacıyla olacaktır. Hem de ilgi bozukluğuna ya da unutkanlığa da sebep bulunduğu görülmüştür.
Hayal ile gerçek arasında kalan bireyin bir vakit sonra psikolojik olarak problem yaşaması olsılığı de doğacak ve artacaktır..
İlerleyen aşamalarda evlenen bireyler mastürbasyon ile boşalmaya alıştıklarından partnerleri ile değil tekrar tek başına boşalma yoluna gidebilirler.
Bu hal evlilikleri de olumsuz tesirler.Sıklıkla Mastürbasyon Yapanların Yaşadığı Sağlıksal Sorunlar

Yararları Var Mıdır?
Mastürbasyon düzeyli ve ölçülü şekilde yapıldığında stresi azaltır ve problemlerden uzaklaşmanıza namacıyla olur.
Ağrılarınızın bulunduğu adet devresi yakınlarında kaslarınızdaki gerginliğe iyi gelir ve pelvik kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur.
Orgazm ile beraber salgılanan endorfin hormonu ise uyku kalitenizin yükselmesine katkı sağlar. Yine de düzeyli sıklıkta olmalıdır.