Kaliteli ve sağlıkli bir yaşam için günlük beslenmenize dikkat etmek yetmiyor. Bi kadar uyku kalitenize de dikkat etmenizde Çok önemli.
Unutmamamnız gereken en önemli şey günde en az altı saat uyumalı ve özellikle 23.00-05.00 saatleri arasında yatağınızda derin uykuda olmanız,
uyku kaliteniz açısından çok önem taşıyor.

Dönem dönem belkide siz de bir çok insan gibi uyku sorunu yaşıyor olanlardansınız.
Yatakta durmadan dönüp uykuya geçmede zorluk mu yaşadığınız zamanlar için uyku kalitemi nasıl arttırabilirim ve neler gerekli diyorsanız bizden size bazı içecek önerileri Var;

Papatya Çayı
Uyku problemi yaşayan çoğu insan sakinleştirici özelliğinden dolayı uykusuzluk problemini çözmek için papatya çayını kullanıyor.
Birçok araştırmacı papatya çayının uyku üzerindeki etkisinin içindeki flavonoid karışımından kaynaklandığını ileri sürüyor.
Çayın İçinde bulunan apigenin, sakinleştiren etkisi beyindeki benzodiazepin reseptörlerine ilişkilenen bir flavonoiddir.

Melisa Çayı
iyi ve derin bir uyku için tercih edilen bitki çaylarından önde gelenlerinden biride melisa çayıdır.
Okuduğum bir kaynakta birçok araştırmacı melisa çayı tüketen insanlarla tüketmeyenleri karşılaştırmış ve tüketen insanların uyku bozukluğu derecelerinin çok daha az oranda olduğunu çözmüş. ama Yine de melisa çayının uyku üzerindeki etkisinin iyice anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olduğunu da söylemeliyiz.

Süt
Uykuya dalmadan önce süt içmenin etkisini derinlemesine araştıran bilimsel birçok çalışmalar yapılmış.
Süt te, triptofan adı verilen bir amino asit mevcut.. ve triptofanın derin uykuya dalmada etken olabileceği düşünülüyor.
Laktoz intoleransınız yoksa, başınızı yastığa koymadan önce ılık süt içmeyi denemenizde yarar var.

Yüksek triptofan ve melatonin maddesi içerdiğinden ve badem magnezyum içerdiğinden dolayı badem sütünün uyku ve uyanıklık dönüşümüne yardımcı olabileceği belirlenmiş.

Vişne Suyu
Yakın zamanda yapılmış bir çalışmada, vişne suyunun etkisel olarak uyku süresini vede uyku derinliğini artırdığı belirlenmiş.
Birçok araştırmacı, vişne suyu sayesinde vücutta triptofan varlığını arttığını ve bunun daha derin ve rahat bir uykuya yardımcı olabileceğini ileri söylüyor. Vişnenin uyku üzerindeki birçok olumlu etkilerinin içeriğindeki melatonin vede diğer anti inflamatuar maddelerin içermesi sebebi ile de kaynaklanmış olabileceği belirtilmiş. Tabi bu sonuçları net doğrulamak için çok daha fazla araştırma yapılması gerektiği malum. Tüm Bütün bunlara ek olarak Birçok araştırmacı kısa süreli uyku veya uykuya geçmedeki zorlukları yüksek şeker tüketimi vede kafeinli içecek tüketimi ile ilişkilendiriyorlar. Vişne suyunun da kesinlikle şeker içerdiğini hiçbirzaman unutmayın. Yatmadan 1 veya 2 saat gibi önceden yeme ve içme eylemini bitirmek, ağır, yağlı ve baharatlı besinler tüketmekten kaçınmak ta uyku kalitesi ni arttırmak açısından önemli.

Muzlu Smoothie
Muz, magnezyum,potasyum, triptofan ve melatonin içeriği besinlerde uykuya yardımcı sayılabilir.
İçerdiği potasyum vede magnezyum mineralleri de vücutta kas gevşetici bir etkisi barındırıyor.

Bademin de aynı magnezyum,triptofan ve melatonin içeriğine sahip olduğunu söylemiştim.
Badem ve uyku ilişkisi üzerine okuduğum bir Yazıda, 2 hafta süreyle günde 10 badem tüketilmesi sonrası uykusuzluk bildiren katılımcı sayısında % 8,4 azalma görülmüş.

O zaman muzlu bademli smoothie yapalımmı ? ne dersiniz? İşte tarifi:

1 küçük boy taze veya dondurulmuş muz

1 su bardağı süt

10 adet badem

1 çay kaşığı bal

Bütün malzemeleri smoothie makinesine koyun ve kıvam alıncaya kadar bekletmeniz yeterli olacak.. Yatmanızdan 1 ila 2 saat önceden tüketmeye özen göstermeniz faydalı olur..

Afiyet , sağlık olsun ve tad olsun..