Saçlarınız gün içersinde yaşadığınız yoğun tempo ve gerilim sebebi ile parlaklık ve canlılığını kaybeder ve yıpranabilir. Doğru bir bakımı yaparak saçlarınızın yıpranmasına engel olabilir ve canlı tutabilirsiniz. Bu yazımızda evde saçlarınızla rahatlıkla uygulayabileceğiniz sıhhatli kalmasına yardımcı olacak ipuçları hazırladık.

Doğru beslenmek vücudunuzun ve saçlarınızın kuvvetli ve sıhhatli kalması amacıyla gerektiğince mühimdir. Beslenmenize ilgi ederek bedeninizdeki Protein, Mineraller ve Vitaminleri dengede tutmalısınız. Hem de gün ortamında yeterli miktarda su tüketmek saçlarınıza iyi gelecektir.

En sıhhatli saçların da vakitle uçları yıpranabilir. Bu amaçla belirli periyotlarda saçlarınızı kestirmek aynı vakitte saç stilinizi korumaya da yardımcı olacaktır.

Kaliteli saç mamüllerini kullanmak saç bakımının bir başka mühim noktasıdır. Piyasada çoğu değişik kimyasal sahibi olan mamüller bulunmaktadır. Sert kimyasal sahibi olan bu mamüller saçlarınıza zarar verebilir. Bütçenize ideal olarak doğru mamülleri tercih etmelisiniz.

Güneş, rüzgar, sıcak hava ve nemli ortam gibi dış sebepler saçlarınızı kuru ve cansız duruma getirebilir. Saçlarınızı parlaklık kazandırmak ve canlı tutmak amacıyla saç kremi kullanabilirsiniz.

Kullandığınız saç takı ve aksesuarlarının saçınıza zarar verebileceğini asla unutmayın. Saç takı ve aksesuarını çıkardığınızda zarar görmüş saçlarla karşılaşıyorsanız bir daha o aksesuarı kullanmamalısınız.

Son olarak saçınızı her gün yıkamak saçınızın yağ dengenizi bozacağı gibi acele kurumasına yol açar. Bu amaçla saçınızı her gün yıkamaktan kaçının.